3 grudnia obchodzimy ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.
Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych, u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej oraz pomoc we włączeniu tej grupy społecznej w społeczne życie. Obchody Dnia są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób z niepełnosprawnością w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego.
Każdy chce być możliwie samodzielny, radzić sobie w codziennym życiu, być częścią społeczeństwa, a osoby z niepełnosprawnością nie są tu wyjątkiem. Niepełnosprawność nie musi ograniczać. Społeczeństwo tworzymy wszyscy, niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku, wykształcenia czy sprawności.
Wszystkim osobom z niepełnosprawnością oraz ich bliskim życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności i wielu radości w codziennym życiu. Niech w realizacji marzeń i planów oraz osiąganiu wyznaczonych celów zawsze towarzyszy Państwu uśmiech i życzliwość.
Podsumowanie działań na rzecz osób z niepełnosprawnością w Gminie Czerwonak:
- Od września do grudnia 2019 roku przeprowadzona została „Diagnoza sytuacji osób z niepełnosprawnością w Gminie Czerwonak". Skorzystano z badań ilościowych i jakościowych. Pierwsze z nich polegały na przeprowadzeniu 60 wywiadów kwestionariuszowych z rodzicami/opiekunami dorosłych osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym. Natomiast badanie jakościowe zostało przygotowane w oparciu o 12 indywidualnych wywiadów pogłębionych (IDI) z ekspertami zaangażowanymi w pracę na rzecz osób z niepełnosprawnością i opiekunów faktycznych: przedstawicielami instytucji pomocy i integracji społecznej, organizacji pozarządowych, sektora nauki i jednostek samorządowych. Końcowym etapem pozyskiwania informacji było przeprowadzenie warsztatu rekomendacyjnego, w którym wzięli udział opiekunowie faktyczni oraz eksperci.
- W kwietniu 2020 roku Wójt Gminy Czerwonak powołał Zespół ds. Osób z Niepełnosprawnością w Gminie Czerwonak.
Główne zadania Zespołu to:
- Inspirowanie przedsięwzięć w zakresie integracji zawodowej i społecznej osób
z niepełnosprawnością. - Przedstawianie propozycji zadań i działań na rzecz osób z niepełnosprawnością.
- Opiniowanie projektów programów wsparcia, działań na rzecz osób z niepełnosprawnością.
- Opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez Radę Gminy Czerwonak pod kątem ich skutków dla osób z niepełnosprawnością.
- Na sesji 25 czerwca 2020 roku uchwalony został przez Radę Gminy Czerwonak Gminny Program Wsparcia Dorosłych Osób z Niepełnosprawnością oraz ich Rodzin w Gminie Czerwonak na lata 2020-2024.
Cele szczegółowe Programu:
- Podniesienie stanu wiedzy społeczności lokalnej w zakresie problematyki niepełnosprawności.
- Zapewnienie możliwości swobodnego przemieszczania się.
- Zapewnienie aktywnego udziału w życiu społecznym.
- Wsparcie rodzin osób z niepełnosprawnością.
- Gmina Czerwonak wychodząc naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnością, w ramach Gminnego Programu Wsparcia Dorosłych Osób z Niepełnosprawnością oraz ich Rodzin w 2020 roku refundowała poniesione koszty usługi transportowej dla osób z niepełnosprawnością zamieszkujących na terenie gminy Czerwonak.
Prawo do skorzystania z refundacji dotyczyła osób, które ukończyły 24 rok życia, zamieszkują na terenie gminy Czerwonak oraz posiadają znaczny stopień niepełnosprawności. Refundacja przysługiwała za zrealizowaną usługę transportową w szczególności do: placówek służby zdrowia, miejsc rehabilitacji, ośrodków wsparcia, urzędów i instytucji publicznych, miejsc zagospodarowania czasu wolnego znajdujących się na terenie powiatu poznańskiego oraz miasta Poznania.
- Gmina Czerwonak otrzyma dotację z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach konkursu grantowego dla jednostek samorządu terytorialnego pod nazwą „Usługi indywidualnego transportu door-to-door oraz poprawa dostępności architektonicznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych”, finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) 2014-2020 Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym.
Przesłany wniosek został oceniony pozytywnie pod względem merytorycznym i skierowany do negocjacji. Gmina Czerwonak zajęła 4 miejsce w kraju spośród 127 jednostek samorządu terytorialnego, które znalazły się na liście rankingowej. W lipcu bieżącego roku wybrano partnera do przygotowania wniosku i wspólnej realizacji konkursu grantowego. Została nim Fundacja AKME z siedzibą w Bogucinie. Głównym celem projektu będzie ułatwienie integracji społeczno-zawodowej osób z potrzebami wsparcia w zakresie mobilności poprzez zapewnienie mieszkańcom gminy Czerwonak usług indywidualnego transportu door-to-door. Na potrzeby świadczenia usług door-to-door przez gminę zakupiony zostanie pojazd samochodowy, który zostanie wyposażony w niezbędne sprzęty ułatwiające przewóz osób z niepełnosprawnością tj. windę, dodatkowe poręcze, pochylnię, pasy, wózek inwalidzki, schodołaz itp. Na potrzeby ww. usługi zostanie zatrudniony kierowca oraz asystent kierowcy, którego zadaniem będzie pomoc kierowcy w bezpiecznym transporcie osób wymagających wsparcia. Ponadto na potrzeby obsługi door-to-ddor zostanie opracowana i uruchomiona aplikacja mobilna, której celem będzie rejestracja użytkowników, rezerwacja terminów podróży, składania skarg i uwag. Ww. aplikacja będzie dostosowana do osób z różnymi niepełnosprawnościami dot. wzroku i słuchu. Z usługi door-to-door będą mogli skorzystać mieszkańcy gminy, którzy ukończyli 18 lat i mają trudności w samodzielnym przemieszczaniu się np. ze względu na ograniczoną sprawność. Usługa transportowa będzie świadczona na terenie gminy Czerwonak oraz na terenie Poznania i powiatu poznańskiego. Planowany termin realizacji projektu: styczeń 2021 – wrzesień 2022.
Opracowana diagnoza oraz program wsparcia dorosłych osób z niepełnosprawnością to pionierskie i innowacyjne działania w skali kraju, bowiem niewiele samorządów dostrzega problemy rodzin i osób z niepełnosprawnością po 24 roku życia. Czasem wystarczą drobne działania oraz odpowiednie przepisy, aby jakość ich życia uległa poprawie.
Ponadto w ramach pożytku publicznego przekazaliśmy dotację z budżetu gminy w wysokości 10000,00 zł na realizacje zadania pt. "Rehabilitacja ruchowa w warunkach domowych" przez Wielkopolski Związek Inwalidów Narządu Ruchu - Koło Owińska z siedzibą w Owińskach, ul. Kolejowa 3. Projekt umożliwia skorzystanie z usług fizjoterapeutycznych z zakresu:
- rehabilitacji neurologicznej
- rehabilitacji ortopedycznej
- terapii manualnej
- masażu leczniczego.
Głównym celem rehabilitacji jest poprawa ruchu funkcjonalnego. Projekt skierowany jest między innymi do mieszkańców gminy:
- po udarach krwotocznych i niedokrwiennych
- po urazach mózgowo – czaszkowych
- z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD)
- z zaburzeniami funkcji ruchu o podłożu ortopedycznym
- z zespołami bólowymi kręgosłupa, kończyn górnych, kończyn dolnych, obrzękami, niestabilnością stawów.
Zadanie obejmuje łącznie 100 wizyt domowych dla 10 pacjentów.
Kierunek działań, który podjęliśmy w gminie Czerwonak na rzecz osób z niepełnosprawnością i ich rodzin jest nowatorski na skalę kraju. To właśnie w gminie Czerwonak nie tylko dostrzeżono poważny problem jakim jest luka między zatrudnieniem a edukacją, w której znajdują się osoby z niepełnosprawnością od 24 roku życia ale także podjęto decyzję o realizacji zadania, pozostającego w gestii powiatu a nie samorządu gminnego! O całej inicjatywie informowała Telewizja Polsat News.